Obohaceni o nové poznatky a vlastní zkušenostiŽáci a učitelé zapojení do realizace projektu Cesta za poznáním navštívili během měsíců března až května 2017 zajímavá místa, která jsou spojena s historií naší země, jsou unikátní ve své jedinečnosti a jsou chloubou naší ekonomiky. Exkurze byly připraveny pro všechny kroužky, které pracují v rámci projektu na ZŠ a MŠ Blansko, Dvorská 26; na ZŠ a mš Adamov a na ZŠ a MŠ Ždírec nad Doubravou. Vydejme se tedy postupně po jednotlivých krocích. Nejdříve jsme navštívili krajské město Brno, metropoli Jihomoravského kraje. Exkurzí jsme ukázali Brno historické a současnost města. Pozorovali jsme dopravu, architekturu, techniku, brněnský dialekt, kulturu, školství, podnikání, soudnictví, technický rozvoj města Brna. Brno je sídlem Nejvyššího správního soudu, Nejvyššího soudu ČR a Ústavního soudu. Zastavili jsme se u Janáčkova divadla, Mahenova divadla, prohlédli jsme si Zelný trh, Petrov a okolní historické stavby. Autobusem jsme potom vyrazili směr brněnské letiště, kde jsme si ještě před letištěm prohlédli průmyslovou zónu s velkým množstvím firem a konečně letiště. Odtud jsme pokračovali průjezdem Brnem kolem DRFG arény, Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity Brno, směrem kolem BVV.

Druhá exkurze nás zavedla do Památníku Bible kralické. Budova Památníku se nachází v sousedství kralické tvrze a byla postavena v letech 1967 – 1969. V muzejních sbírkách můžeme spatřit cca 4 000 tiskařských typů, kovových literek, mezernic a tiskařského nářadí, součástí sbírek je i tiskařský lis. Knihtisk byl způsob mechanického rozmnožování textu nebo obrazu vytvářející identické kopie tiskem z výšky. Počátky jeho masového používání spadaly na přelom let 1447/1448. Od poloviny 15. století se knihtisk rychle rozšířil po Evropě a umožnil masovou produkci knih, které mohly být tištěny v tisícových exemplářích.

Třetí exkurze zavedla naše žáky a učitele do ŠKODY AUTO a.s. v Mladé Boleslavi. Zde si nejdříve prohlédli muzeum ŠKODY AUTO a následně zavítali do výrobního závodu, kde si prošli několik provozů a podívali se také na finální montáž vozů ŠKODA, která byla pro ně největším zážitkem. Ve výkladu průvodců výpravy dostaly informace např. o počtu zaměstnanců, o počtu zhotovených obědů na jednotlivé směny, o možnostech karierního růstu, o výrobě a produkci mladoboleslavské firmy, o sociální politice firmy, o mzdové politice firmy, o pracovních nárocích na jednotlivé pozice, o počtu kusů jednotlivých dílů, které musí zaměstnanci za pracovní směnu vyrobit, o počtu hotových vozů, které opět musí podle plánu za směnu vyrobit. Žáci zmíněných škol navštívili TOP firmu v ČR a na vlastní oči viděli výrobní činnost a provoz, jehož výsledkem byla finální výroba vozů ŠKODA. Na základě vlastních poznatků z exkurze došlo tak k propojení teorie s praxí, což je přidaná hodnota v rámci realizace projektu.

Mgr. Bc. Dušan Krumnikl, MBA
hlavní manažer projektuZpět